A 3D nyomtató műfajban úttörőnek számító, kínai érdekeltségű WinSun Decoration Design épített, – jobban mondva nyomtatott pár házat – a trendinek számító technológiával.
A lakható épületek egy monumentális 3D nyomtatóval készülnek, amely kiváló minőségű cementet és üvegszálat használ, majd óvatosan, rétegenként gyártja le az alkotóelemeket.
Mivel a 150 méter hosszú nyomtatókészülék a fenti cég tulajdonában van, mielőtt a balatoni telken nekiállnánk printelni, érdemes nem kihagyni őket a projektből, – a hazai nyomtatókínálatból vásárolt eszközünkkel készült ház egyébként is annyira lesz tartós, mint a kínai piacos esernyő egy ejtőernyős ugrásnál.
A házak 200m2 területet (!) foglalnak el, költségük nagyjából egymillió forintra rúg (!!), a komplett épület kinyomtatása pedig egyetlen órát (!!!) vesz igénybe.
A nyomtató az előállítás során kizárólag újrahasznosított építési törmeléket használ fel, így a cég jövőbeli célja az, hogy a gyárak által felhalmozott ipari melléktermékeket felhasználva nyomtatott házak százait készítsék el.
A tervezés során a számítógép szoftverei lemodellezik az épületet, 3D-s alakzattá formálják, majd elkezdik a szükséges számításokat. Míg a feladat tart, addig a tervezők megtervezik a szükséges helyiségeket, illetve kisebb tereket – ahova például a szigetelés vagy a vízvezetékrendszer kerül. Ezeket az információkat folyamatosan be lehet táplálni a számítógép modellezési eljárásába, onnantól a gép is figyelembe veszi ezeket a különbségeket.
A kezdeményezésnek igen pozitív visszhangja, egy csapásra ezrek jelentették be igényüket. A 3D nyomtatás építőipari alkalmazása az egyik legjobban fejlődő ágazat, és abban biztosak lehetünk, hogy ezzel közel sincs vége.
Természetesen egy budai villa nyomtatása nem egy óráig tart. A fentiekben említett esetben, a tervezéstől az elkészítésig egy napnak kell eltelnie mire használható épületet tudnak létrehozni. Ez önmagában dicséretes és lenyűgöző teljesítmény, viszont a Winsun vállalat még egy meglehetősen pozitív tulajdonságot is felsorakoztat a gyártási folyamat mellé.
A kinyomtatott házakat olyan szegényebb régiókba szeretnék eljuttatni, ahol nincs elég pénz ház építésre. Remélem engem is mihamarabb megkeresnek.