Egy svájci kutatóintézet kifejlesztett egy újfajta módszert, melynek köszönhetően alapjában változik meg az elképzelésünk a mindenki által imádott, fesztiválokról el nem maradható kellékéről, a Toi-toi budiról.
Természetesen a feltalálócsoportnak hasznosabb célok lebegtek a szemeik előtt. Elmondásuk szerint létre akartak hozni egy olyan mellékhelyiséget, amely a szegényebb országokban is jól hasznosítható. Külön pozitívum a szennyvízelvezetés megoldása. Ez az illemhely képes különválasztani az emberi salakanyagot, a foszfort és a növények számára szükséges tápanyagot, mindezt anélkül, hogy szennyvízhálózatra lenne kötve. A találmány a Blue Diversion nevet kapta, amely utal működésének céljára.
Működése
Szétválasztja a vizeletet a széklettől, és külön erre épített tartályokban tárolja. Majd ha ezt megtette, az öblítésből és a kézmosásból nyert vizet hozzáadja. A gravitációt használja fel a kórokozók eltávolítására, miközben egy speciális membránon átszűri a vizet. Ezután napenergiával működtetett elektrolízissel klórozza a vizet a megfelelő mennyiségben.
Ehhez a folyamathoz mindössze 11,5W energia szükséges, miközben a napelemei 60W-ot termelnek ki, tehát elképzelhetetlen a folyamat megszakadása az energiahiány miatt.
A szétválasztott anyagokat tároló speciális tartályokat elszállítják egy erre szakosodott feldolgozóüzembe, ahol foszfort és növényi tápot állítanak elő belőle.
Már készül az új prototípus, Autarky Toilet néven, ami a helyszínen, a tartályban maga állítja elő a foszfort és a növénytápot. A vizeletből történő foszfor kiválasztást már megoldották, most a széklet feldolgozásra keresik a megoldást.